Сполучення синього та жовтого кольорів — одне з найдавніших серед сучасних національних прапорів усіх континентів. У Київській Державі його використовували ще до прийняття християнства.
А що ж означають ці кольори? Спробуємо розібратися.
Синій здавна символізує чисте, мирне небо, а жовтий — символ праці і достатку — це колір хлібного лану. Проте є і інші означення. Жовтий і синій кольори є поєднанням головних символів життя — золотого сонця у синьому космосі.
А ще жовтий і синій — це вогонь і вода, чоловіче та жіноче начала.
Таке поєднання кольорів використовували і козаки. З ХVІІІ ст. прапори Війська Запорозького все частіше виготовлялися на блакитному полотнищі, де жовтою фарбою малювалися зорі, хрест, зброя чи постаті святих.
Дедалі більше ці дві фарби зустрічаються в побуті, в одязі козаків, використовує їх навіть церква.
Історія українського прапора
Терниста і складна історія формування українського прапору. Тривалі війни, втрата автономії та входження до складу великих імперій змушували на деякий час відкласти думки про державний прапор, а в новітні часи безглузді суперечки прихильників розпаду української державності про неправильне розміщення кольорів на прапорі і досі викликає напруження в соціумі.
Чого тільки не вигадували про український прапор: і що його в свій час «перевернув» Скоропадський, і що «зрадник» Мазепа отримав його від шведів, і що розташування кольорів не відповідає правилам геральдики (науки про прапори), і навіть що, за фен-шуєм, розташування синього над жовтим означає, нібито вода заливає вогонь, а це символізує занепад.
Аби розвіяти міфи про державний стяг України та розставити всі крапки над «і», давай дізнаємось більше про історію українського державного прапору.
Найдавніші українські прапори мали трикутно-клинову форму. Так за часів Київської Русі найпоширенішим був червоний прапор з тризубом-двозубом. А вже пізніше, у ХІV столітті, на українських прапорах почали з’являтися синій та жовтий кольори: приміром, у 1848 році вони були зображені на прапорі Галицько-Волинського князівства, а також вживалися на гербах середньовічних міст, шляхти, князів. Починаючи з ХVІІІ століття синє полотнище дедалі частіше ставало тлом для прапора Війська Запорозького, на якому зображали лицаря в золотих штанах із золотим орнаментом та арматурою.
Листівка «Герб славного Війська Запорозького», Петроград, 1917 р. Автор: О. Литвиненко
В 1917-1921 роках, під час української революції, синьо-жовте полотнище було державним прапором Української Народної Республіки та Української Держави, очолюваної Скоропадським.
Попри всі вигадки, нібито Скоропадський перевернув український прапор, перетворивши його з жовто-блакитного на синьо-жовтий, відомо одне: жодних змін у прапорі цей державний діяч не робив. Тільки уяви собі, який резонанс би це викликало у тогочасній пресі!
Дослідники зазначають, що були деякі хибні публікації, нібито 22 березня 1918 року був затверджений якийсь закон про жовто-блакитний прапор, але ні у протоколах засідання, ні у звітах про це нічого не сказано. Насправді ж, тоді розглядалася версія зображень герба та печатки авторства В. Кричевського.
Першим документом, який визначив розташування кольорів на українському прапорі був законодавчий акт від 27 січня 1918 року. Тоді Центральна Рада на чолі з Грушевським затвердила тимчасовий закон про флот УНР, у якому йшлося:
«...2. Прапором української військової фльоти є полотнище о двох – блакитному і жовтому кольорах. В кряжі блакитного кольору історичний золотий тризубець з білим внутрішнім полем в ньому.
3. Прапором Української торговельної фльоти є полотнище о двох – блакитному і жовтому кольорах.»
Проте хоча тогочасний український стяг як правило був синьо-жовтий, у пресі його часто довільно називали жовто-блакитним. Теж саме бачимо і на одній з поштівок тієї доби.
Листівка «Згинуть наші воріженьки», 1917 рік, Київ
На Наддніпрянщині розташування кольорів українського прапора визначилося на візуально-асоціативному їх сприйнятті: синій символізує небо, а жовтий — достиглий пшеничний лан.
Плакат, Київ, 1917 р.
Досліджуючи розташування кольорів на українському прапорі, вченим було складно працювати з чорно-білими фото та відеодокументами. Ось і на цій фотографії від 1919 року блакитний колір виглядає світлішим за жовтий, хоча за словами очевидців тих подій, прапори були синьо-жовтими.
Присяга членів Директорії, серпень 1919 р., Кам’янець-Подільський
Аналізуючи історичні події, можна впевнено сказати, що синьо-жовтий прапор ХХ століття був символом українського національного опору проти комуністично-рядянської окупації.
А коли розпався СРСР, український білокор (прапор з двох кольорів) почали використовувати як державний стяг незалежної України. Офіційно синьо-жовте полотнище стало прапором України 18 вересня 1991 року, за рішенням Президії Верховної Ради України.
Багато людей та історичних подій ставало на заваді затвердження українського прапору як національного символу України. Проте, через багато років, у 2004-му, справедливість відновиться, й українці, після складного шляху визнання незалежності своєї країни, почнуть святкувати День державного прапора України на загальнодержавному рівні.
Друзі! Пам’ятайте, що прапор — одна з офіційних емблем України, яка символізує її суверенітет. Тож у День державного прапора України не забудьте вивісити на свій будинок жовто-блакитний стяг як символ гордості за свою країну.
http://pustunchik.ua/ua/holidays/flag-day-ukraine/den-prapora